Vajdahunyad vára Budapest
A Vajdahunyad vára, vagy Történelmi épületcsoport Budapest XIV. kerületében, a Városligetben található, a Széchenyi szigeten. Az Alpár Ignác alkotta épületegyüttes négy hídon keresztül érhető el. Az épületegyüttes legjellegzetesebb része az Erdélyi Vajdahunyad várára emlékeztet, így kapta meg mai nevét is a látogatóktól.Hivatalos nevén a Történelmi épületcsoport az 1896-os millenniumi ünnepségsorozatra épült azzal a céllal, hogy három dimenzióban mutassa be a magyar építészettörténet ezer évét. A Vajdahunyad vára ezt a stíluskeveredést mutatja be a romántól és a gótikustól a reneszánszon keresztül a barokkig. A vár elemei az országban található, a különböző történeti stílusokra legjellemzőbb épületrészek kicsinyített reprodukciói.
A Vajdahunyad vára főbejáratát az oroszlános kőhídon át közelíthetjük meg. Az úgynevezett Hidaskapu klasszikus középkori várkaput idéz elénk, bal oldalán román kori, jobb oldalán pedig a gótika stílusában épült várrészletet láthatunk.
A főkapuval szemben Ligeti Miklós híres Anonymus szobra fogadja a látogatókat. Az épületcsoport összesen 21 részből áll össze, mely kelet-nyugati és északi irányból egy nyitott, trapéz alakú udvart vesz körül.
Először ideiglenes anyagból, fából készült, majd 1904 és 1908 között tartós anyagokból újraépítették. A fa alapanyagra azért esett kezdetben a választás, mert összesen egy kiállításra készültek az épületek, valamint az idő szűkössége is közrejátszott.
Vajdahunyad vára (Történelmi épületcsoport) részei
A Vajdahunyad vára épületegyüttes három, egymástól jól elkülöníthető stílusirányzatra, egységre tagolódik.
Román kori épületcsoport
Az Árpád-házi királyok korának stílusa.
- Jáki kápolna
- Kerengő
- Auditórium
- Kínzótorony
- Tompa torony
- Oroszlános kőhíd
- Hidas vagy Nyilaskapu
- Segesvári bástyatorony
Jáki kápolna
A kápolna az eredetitől eltérően egytornyú, amely a kassai Szent Mihály kápolna tornyának motívumaiból is kölcsönzött. Az építmény alaprajza viszont az 1207-ben épült lébényi plébániatemploméhoz hasonlít.
A kápolnát eredetileg könyvtárként szándékoztak hasznosítani, de a környékbeli hívek kérésére egyházi funkciót kapott. Kapuzatát a jáki templom inspirálta.
A kápolnához vadszőlővel benőtt, romantikus kerengő csatlakozik.
Kerengő
A kerengő egy zárt udvar szinte teljesen benőve növényekkel, középen pedig egy gazdagon faragott kúttal. A kerengők alapvetően arra szolgáltak, hogy a szerzetesek körbe járva imádkozzanak, elmélkedjenek.
A kerengő díszei az Árpád-kori pillérek, gyámkövek és oszlopfők másolatai.
Gótikus épületcsoport
Vegyes uralkodóházi királyok korának stílusa.
- Nyebojsza-torony
- Hunyadi-loggiák
- Lovagterem
- A Csütörtökhelyi Zápolya-kápolna szentélye (kicsinyített másolat).
- Dómhomlokzat
- Hunyadi udvar
- Apostolok tornya
Reneszánsz-barokk épületcsoport
Habsburg uralkodók korának stílusa.
- A Magyar Mezőgazdasági Múzeum épülete – osztrák barokk stílusú palota.
- Katalin-bástyatorony – az épületegyüttes délkeleti sarkán álló torony a brassói Katalin-kapu magasított utánzata, keleti oldalán a bártfai városháza erkélyével.
- Német-homlokzat – német reneszánsz stílusú, sgraffito díszítéssel – a tó felől látható
- Francia-torony – korai francia stílusban
Mezőgazdasági múzeum
A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Európa szerte egyedülálló módon mutatja be a mezőgazdaság történetét, mely Európa legnagyobb mezőgazdasági múzeuma. Az állandó múzeumot 1907. június 9-én nyitották meg mai helyén.
Gyűjteményében megtalálható többek között az 1852-ben Magyarországra került első gőzlokomobil, továbbá hazai és külföldi mezőgazdasági eszközök és gépek széles spektruma. A látogatók és szakemberek körében egyaránt nagy érdeklődést vált ki a világhírű trófeagyűjtemény. A kiállításban időrendi sorrendben láthatók az egykor, vagy még ma is világrekordnak számító szarvas, dámvad, őz és vaddisznótrófeák.
Az épületegyüttes a külföldi és hazai turisták városnéző programjában, a közeli Hősök terével együtt kihagyhatatlan látványosságként szerepel megépítésétől napjainkig.
A Vajdahunyad vára tornyai közül jelenleg kettő látogatható, a kaputorony (fantázia nevén kínzótorony) és az Apostolok tornya.
Cím: 1146 Budapest, XIV. kerület, Városliget, Vajdahunyad sétány